Proč?
Proč jsem se rozhodla založit blog?
Protože mi bylo řečeno, že autor bez vlastních stránek nežije.
Kdo jsem?
Pevně doufám, že žijící autor, rozumějte autor děl literárních, tedy spisovatel.
Co si ode mne můžete přečíst?
Momentálně následující romány:
Román o českém středověkém velmoži panu Záviši z Falkenštejna. V nakladatelství Knižní Klub vyšel už dvakrát. Odkaz je na druhé vydání.
Zemský patron svatý Václav je osobností, kterou známe všichni. Co o ní ale doopravdy víme? Pohrála jsem si s legendami, kronikářskými záznamy i nejnovějšími výsledky archeologického a historického bádání a stvořila... Nu, co jsem stvořila, posoudíte asi nejlépe sami.
Kníže Václav zemřel, ale jeho legenda a jeho dílo žily dál. Paradoxně tím, kdo je rozvíjel, byl Václavův vrah Boleslav.
Můj další literární počin. Podrobnosti o knize, jejím křtu, filmový trailer a ukáky z knihy si můžete prohlédnout dále na blogu.
Pokusy o historické detektivky vydané nakladatelstvím MOBA.
Co ještě sleduji tímhle blogem?
To ještě tak úplně nevím. Ale snad na to, třeba i ve spolupráci s vámi, čtenáři (pokud sem tedy nějací zavítají), přijdu Usmívající se

Boby17 a Zdík

30. července 2018 v 10:51 |  Knihy
K mým čtenářům přibyl pán, který si říká Boby17. V průběhu několika posledních týdnů "zhltl" všechny knihy se Zdislavem a takhle mi je ohodnotil…

ZTRACENÝ TEMPLÁŘSKÝ POKLAD
Moje první setkání s autorkou a určitě ani poslední. Knížka se mi docela líbila a oceňuji, že rytíř Zdislav je ztvárněn jako člověk z masa a kostí. Několik věcí jsem si v průběhu čtení ověřoval ve vztahu k popisovanému roku 1317 (např. církevní hnutí valdenských nebo slona, ke kterému byl přirovnáván válečný kůň jedné z postav). To je asi možné. Faktografickou připomínku mám ale k postavě nejvyššího sudího království Chotěbora z Říčan. Podle wikipedie (netvrdím, že je bezchybná) zemským sudím v letech 1309-1324 měl být Oldřich z Říčan (https://cs.wikipedia.org/wiki/Nejvy%C5%A1%C5%A1%C3%AD_zemsk%C3%BD_sud%C3%AD nebo https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C3%A1ni_z_%C5%98%C3%AD%C4%8Dan ), ale hlavně Slezsko se de iure stalo součástí zemí Koruny české až v roce 1335 (Otakar Dorazil - Světové dějiny v kostce, Toužimský a Moravec 1947, str. 174)! Také jsem měl chvílemi trochu problém správně se orientovat v množství postav. Takže srážím hvězdy a hodnotím celkem 3,3.

ZNECVĚCENÝ HROB
S potěšením musím konstatovat, že druhá kniha s bratrem Zdislavem má vzestupnou tendenci. Hodnotím 3,7, tedy zaokrouhleno na 4.

ZÁHADA ZLATODOLU
Pátrání bratra Zdislava a jeho průvodců bylo zajímavé, akční i napínavé. Na scénu autorka důvtipně uvedla Petra Ptáčka z Ledců, literární postavu z knihy Radoslava Šimáčka Zločin na Zlenicích hradě, l.p. 1318, který se přidal na stranu pátrajícího trojlístku. Knížka se mi líbila, děj byl věrohodný a zápletka byla rozmotána až v samém závěru. Hodnotím 4,4 hvězdy.

ZABITÝ PŘED KLÁŠTEREM
Zatím nejlepší knížka s bratrem Zdislavem a tak s čistým svědomím dávám plný počet hvězd. Hlavní hrdina je normální člověk z masa a kostí, s klady i lidskými slabostmi, takže jeho příběh je pro mě lehce uvěřitelný. Děj měl spád a napětí až do konce. Škoda, že tentokrát příběh byl, až na samý úvod a zmínku v závěru, ochuzen o sluhu Güntera. Doufám, že autorka nenechá Zdíka dlouho "hnít" v řádové komendě ve Strakonicích a připraví pro nás další příběh s tímto sympatickým hrdinou.

Děkuju Bobymu17 za povzbudivá slova a koneckonců i za faktické připomínky. K tomu Chotkovi… August Sedláček uvádí pány Oldřicha a Chotěbora z Říčan, načež podotýká, že "onen" byl nejvyšším sudím, soudila jsem, že "onen" je Chotěbor a on to byl Oldřich! Samozřejmě, měla jsem si to ověřit ještě z jiného zdroje, nu… mea culpa! Co s týká Slezska, tak nějak vůbec nevím, kde a v jaké souvislosti ho tam uvádím, takže je možné, že i tam mám chybu… Chybu mám ostatně i v Znesvěceném hrobě, ale tu Boby17 naštěstí přehlédl 😊 Té si zase všiml Jan Bauer.
Stran Petra Ptáčka musím doznat, že jsem se tak trochu bála, zda mi jeho "vypůjčení si" nebudou čtenáři spíše zazlívat. Je to přece jenom nejstarší historický detektiv vůbec, má tedy nárok na svůj piedestal a já ho nechám courat po podnicích nevalné pověsti a vyvádět kulišárny. Ale zdá se, že se to čtenářům naopak líbí a že Petrův comeback přivítali. V Zabitém před klášterem se Zdík dozvídá, že pan Ptáček padl s Vilémem Zajícem v Říši, ale je to taková ta zpráva z druhé až třetí ruky, takže kdoví… Více o Petrovi v mém článku Na Zlenicích hradě l.p. 2018 z 15. července.
Nu, a co se týká toho, jak dlouho bude Zdík "hnít" ve Strakonicích, tak mohu s radostí konstatovat, že ani ne půl roku. V červnu 1320 už se opět vydává na cesty a Güntera má s sebou. Pátý díl Zdíkovských dobrodružství je hotov, v září se na něj bude natáčet trailer a počátkem příštího roku by se měl objevit na pultech knihkupectví. A na co se můžete těšit? Na jedno záhadné zmizení ve sklepě prokleté tvrze, vraždy, únosy, zohavená těla, souboje, šarvátky, krásné ženy atd atp…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama