Proč?
Proč jsem se rozhodla založit blog?
Protože mi bylo řečeno, že autor bez vlastních stránek nežije.
Kdo jsem?
Pevně doufám, že žijící autor, rozumějte autor děl literárních, tedy spisovatel.
Co si ode mne můžete přečíst?
Momentálně následující romány:
Román o českém středověkém velmoži panu Záviši z Falkenštejna. V nakladatelství Knižní Klub vyšel už dvakrát. Odkaz je na druhé vydání.
Zemský patron svatý Václav je osobností, kterou známe všichni. Co o ní ale doopravdy víme? Pohrála jsem si s legendami, kronikářskými záznamy i nejnovějšími výsledky archeologického a historického bádání a stvořila... Nu, co jsem stvořila, posoudíte asi nejlépe sami.
Kníže Václav zemřel, ale jeho legenda a jeho dílo žily dál. Paradoxně tím, kdo je rozvíjel, byl Václavův vrah Boleslav.
Můj další literární počin. Podrobnosti o knize, jejím křtu, filmový trailer a ukáky z knihy si můžete prohlédnout dále na blogu.
Pokusy o historické detektivky vydané nakladatelstvím MOBA.
Co ještě sleduji tímhle blogem?
To ještě tak úplně nevím. Ale snad na to, třeba i ve spolupráci s vámi, čtenáři (pokud sem tedy nějací zavítají), přijdu Usmívající se

Duben 2017

Sláva vlasti, výletu...

29. dubna 2017 v 22:58 Události
Napsat "nezmokli jsme, už jsme tu" bohužel nemohu, protože jsme v posledních dnech na výletech po vlasti zmokli až až...


Začalo to minulý týden v sobotu. Původně jsem měla hrát královnu na dětském dni na Bezejově, ale kvůli hnusnému počasí je akce zrušena a já se chystám proležet celý den v peřinách. Chyba, lávky! "Zuzanko, přijďte s Lubošem v sobotu ráno na svěcení vlasteneckého praporu!" Vzkaz od louňovického rodáka a znalce místní historie a pověstí pana Zdeňka Otradovce nelze oslyšet. Těžce tedy vstáváme z postelí a zachumlaní do kapucí běžíme odporným poprcháváním ke svaté Anně nad Louňovice. Luboš po cestě vtipkuje, že na místě budou jen Otradovec a kostelník, ale když vysupíme k Anně, spatříme zástup Nevinný, který se po našem příchodu rozrůstá na celých... patnáct, možná i dvanáct lidí Mrkající Akce je nicméně příjemná a vskutku důstojně zakončená v louňovické zámecké hospodě.
Reportáž přímo z pera vedoucího vlasteneckého spolku zde:
http://www.vlasteneckyspolek.cz/vlastenecky-vylet-na-blanik-reportaz/
Jen pro úplnost dodávám, že na Blaník už jsme nešli, ale nikoliv z lenosti!!! Kdepak my dva a líní S vyplazeným jazykem Důvodem byl fakt, že jsme se chtěli účastnit mini bazárku a otevření galerie v louňovickém statku.
U akce pochopitelně nemohl chybět Benešovský deník a my zas nemůžeme chybět na jeho stránkách...
http://benesovsky.denik.cz/kultura_region/vlastenecky-spolek-pokrtil-svuj-prapor-u-lipky-20170423.html
Služba vlasti zkrátka není nic jednoduchého a byť i jen dojít domů byl v tu sobotu nakonec přetěžký úkol...

Hnusné počasí trvá dál, resp. v pondělí se vyčasí, ale ve středu už je zas ohavně a já vyrážím na další toulky. Tentokrát do jihočeských Vodňan na tradiční akci nazvanou Zeyerovy Vodňany. Jedná se o setkání nejen jihočeských spisovatelů. Událost pořádá město Vodňany a tamní knihovna, reprezentovaná velmi sympatickými knihovicemi (a pokud mi to můj zakalený zrak nedeformoval tak letos už snad i knihovníkem) a jako jakýsi její garant, guru a... dosaďte další vhodná slova od G... vystupuje Honza Bauer. Slavný literát se tentokrát zdržel krmením koček, takže když on dorazil do knihovny, já, Otomar Dvořák a někteří další už jsme si dávali vínečko (v minulosti to bývalo obvykle obráceně). Pak už ale vše běželo podle plánu. Nejprve besedy na místních školách - žáci jsou tentokrát docela fajn a kladou zvídavé dotazy, rozčílím se na téma "střelba z luku v hollywoodských filmech" Rozpačitý, pak jdeme na oběd, kde se pro změnu rozčilují knihovnice - jídlo není dobré a je předražené (mně docela chutnalo, i když ty konce, ty konce...), pak následuje výlet na zámeček Kratochvíle. Ranní dštění už se dávno změnilo v déšť a všichni jsou umáčení. Zámek je sice krásný, skýtá fantastické interiéry a paní průvodkyně zasvěceně hovoří, je v něm ale děsivá zima. Nejprve se mám tendenci pošklebovat vyšňořeným dámám, já tentokrát zvolila prudce sportovní outfit, ale pak už je zima i mně. Navíc se mi začne chtít na stranu... Nu, dopadlo to dobře. Ostatní spisovatelé mi sice málem ujeli, autobus už se rozjížděl, když jsem se vynořila odtud, kam i císař pán chodíval pěšky, a rozběhla se za ním, ale nakonec zastavil a naložil mě Mrkající Konec dobrý, všechno dobré. Dopodnapili jsme se v městské galerii. Jan Bauer předal pohár Jana Bauera a všichni se pochechtávali tomu, jak písecký rodák a detektivkář Ladislav Beran kladl na Kratochvíli otázky typu: "Kolíkrát byl zámek vykraden? Došlo tu k nějaké vraždě?" "Vy jste snad nějaký policajt!" rozčílila se průvodkyně. Nemýlila se, pan Beran býval dlouhá léta šéfem písecké kriminálky.
Ze Zeyerových Vodňan bohužel nemám žádné fotky, ani reportáž. Jediné foto, které jsem viděla, zveřejnil na facebooku Otomar Dvořák a já na něm chybím. Až mě můj manžel nařknul, že jsem byla bůhvíkde a s bůhvíkým... Naštěstí, "bůhvíkdo", jinak první držitel Bauerova poháru, na fotce je, takže alibi dokonalé... to by uznal i major Beran Mrkající

Chvála, chvála a zase chvála

20. dubna 2017 v 13:13 Knihy
No, nepochlubte se něčím takovým? Spokojený čtenář mi napsal tuto zprávu...

Zaujala mě od Vás kniha Boleslav - Příběh bratrovraha. I když vyšla snad v roce 2007, do ruky se mi dostala až nyní. Náhodou Chytla mě hned od první stránky. Fakt je to čtivé a hodně dobře napsané. Nerad porovnávám autory, ale klidně se můžete postavit vedle dalšího mého oblíbeného spisovatele Juraja Červenáka, který píše velmi podobným stylem, možná proto se mi Vaše kniha čte tak dobře. ALE že ste napsala Kníže Václav, to sem zjistil až nyní. Kde bych tuto knihu mohl sehnat. Protože ani za světový mír ji nemůžu nikde sehnat. Nemáte doma nějaký jeden výtisk, neboť ti knihu chci do své poličky vedle svého bratra Boleslava.

Než jsem na zprávu zareagovala, přišla další...

Vážená paní spisovatelko - usmálo se na mě štěstí a knihu Kníže Václav se mi podařilo sehnat z prodejny Kosmas v Praze. Takže ji už mám a v pondělí jsem ji dočetl. Palec hore za výborné zpracování a i já jsem na konci nechtěl věřit tomu, že Boleslav stejně svého bratra nechá zabít. Děkuji že jste si na mě udělala čas a už střádám do kasičky na vaši knihu Rytíř zelené růže. Mám rád knihy z našich zemí a před každým smekám, že ji dokáže napsat čtivě jako vy. Ruku líbám a někdy možná nashledanou. MM

Taková bomba! A ještě mě přirovnají k Juraji Červeňákovi, který je taktéž mým oblíbeným autorem Úžasný

Zdislav

17. dubna 2017 v 15:12 Knihy
Jeden krásný Zdislav Líbající


Záhada zlatodolu - úryvek

12. dubna 2017 v 9:22 Knihy
Úryvek z mé nové knížky Záhada zlatodolu. Mimojiné dokládá, že Zdík je opravdu můj syn, byť pouze duchovní. Podobně jako já nejprve jedná, a teprve pak myslí.
V té chvíli se ze stínu přerostlých šípkových keřů, lemujících cestu ke štole, ozvalo zacinkání kovu, koňské zafrkání a vzápětí na to lehký krok. Zdík zvedl prudce hlavu a automaticky sáhl po meči. Z šípkoví se vynořil vysoký, štíhlý muž v dlouhém tmavě zeleném plášti a čapce s pérem. Za sebou vedl osedlaného koně. Za ním se vlekl ještě jeden kůň, stará pajdavá herka, na níž se hrbila povědomá postavička.
"Güntere?" zahřměl johanita.
"Odpusť mi to," usmál se rytíř v zeleném plášti. "Na chvíli jsem si tvého pacholka vypůjčil."
"Cože jsi udělal?" nechtěl svým uším věřit Zdík.
"Jen jsem si ho vypůjčil. Potřeboval jsem z něj dostat nějaké informace."
Zdík se podíval na zhrouceného pacholka a napadlo ho, jakým způsobem z něj asi ten ptáček v zeleném plášti informace dostával. "Poškodil si majetek řádu svatého Jana Jeruzalémského," vyplivl.
"Ujišťuju tě, že nepoškodil. A i kdyby, zaplatím odškodné."
"Nejde o odškodné. Günter je…" Zdík málem řekl: Günter je můj přítel. Samozřejmě, že to byla hloupost. Günter byl pacholek, poddaný, nevolník, nebyl a nemohl být přítelem urozeného rytíře, jakým byl Zdislav. Právě tak nemohl vítr v podzemí vydávat zvuky, z nichž odvážným bojovníkům za slávu Boží tuhla krev v žilách. Nenápadné sestry premonstrátky nemohly ve svém klášteru v Louňovicích skrývat špičkovou opisovačskou dílnu a ve staré štole, opředené strašidelnými pověstmi, se nemohly skrývat důkazy o nepoctivosti jejích majitelů.
Jenže to všechno pravda byla a Zdislav toho měl právě dost. Jediným pohybem vytáhl z pochvy meč, a jen co vychrlil: "Za tohle mi zaplatíš!", zaútočil na muže v zeleném plášti.
Ať už očekával cokoliv, tohle jistě ne. Zelený byl jako větrná smršť. Dokázal pustit koňské otěže, uskočit stranou, vytrhnout meč a úspěšně krýt Zdislavův výpad. A ještě přitom vedl posměšné řeči: "Tak, tohle se učí zbožní rytíři svatého Jana? Jaký div, že je mohamedáni roznesli na kopytech?"
"Trochu více rozvahy, pane rytíři," radil vzápětí, když na něj Zdík znovu a znovu dotíral. "Zápal ti nechybí, ale jen tím se bitvy nevyhrávají."
Zdík byl ale rozpálený doruda, a tak nehodlal zeleného ani trochu šetřit. Ani si nevšiml, že na něj Günter cosi volá a že Herman se již opět vyděšeně křižuje. Ostatně zelenému už také zamrzl posměšný úsměv na rtech a jen se bránil. Zkusil pár fines, ale Zdík je všechny odvrátil a opět přešel do protiútoku. Pak koutkem oka zachytil, jak jeho protivník levačkou sahá po sponě pláště. Nenapadlo Zdislava nedávno při soubojem s rytířem Vokem totéž? Nechtěl hodit svému soupeři plášť na hlavu?
Na poslední chvíli uskočil johanita stranou a zelený plášť jen zbytečně zavířil vzduchem. Jeho majitel ale i tak získal výhodu a teď to byl pro změnu on, kdo byl v ofenzivě. Bít se uměl vskutku královsky.
Zdislav zachytil jeho první dvě rány, a pak zkusil klasickou fintu s úkrokem stranou a podklouznutím pod čepelí. Jeho soupeř ale něco podobného zřejmě čekal, a tak namísto toho, aby dokončil krok, celou vahou se na Zdíka navalil a prudce do něj vrazil. Méně zkušeného bijce by jistě povalil na zem, ale Zdík stihl uskočit. Protivníkova čepel mu prosvištěla kolem hrudi. To už byl ale Zdislav opět v pohybu a z výšky po neznámém ťal. Čekal, že jeho sok bude dezorientovaný, ale šeredně se mýlil. Neznámý moc dobře věděl, co se děje. Zablokoval johanitovu čepel, srazil ji příčkou meče stranou, a než stačil Zdík ustoupit, uhodil ho hruškou do brady.
Jednou Zdíka rozbolel zub a musel navštívit kováře, aby mu ho vytrhl. Nyní, když letěl vzduchem, se mu vzpomínka na tuhle dávnou chvíli vrátila. Bolest byla nesnesitelná. Jako by se Zdislavovi chtěla spodní část hlavy rozletět na kusy. Zdík dopadl na záda do, nyní už zase zdupané, trávy. Přes slzy, které mu po ráně vyhrkly do očí, viděl Hermana, jak udělal tu nejodvážnější a zároveň nejnesmyslnější věc na světě, totiž rozběhl se a skočil vysokému rytíři na záda.
"Dost! Dost!" křičel mečivým hlasem Günter. "Prosím už dost!" Sklouzl z koně a o překot kulhal k Zdislavovi. "Prosím, pane Zdíku," žadonil, "zaraz to. Je to všechno zbytečné."

Zlatodůl kritka

5. dubna 2017 v 13:12 Knihy
Včera se mi dostalo první kritiky na mou novou knihu Záhada zlatodolu. Pronesl ji můj manžel a zněla: "Ten tvůj Zdík tak nějak pátrá, nic nevypátrá, a pak najednou ví, kdo je vrahem." Protestovala jsem, že existují i jiní vyšetřovatelé, kteří tak nějak "vymyslí", kdo je pachatelem, aniž by nějak moc pátrali, např. takový komisař Maigret. "Ten u toho aspoň pije a kouří..."
Nu, je pravdou, že Zdík kouřit nemůže. Tabák středověká Evropa neznala. A taky je pravdou, že ty mé slavné detektivky bůhvíjakými detektivkami nejsou. Ale pokusím se polepšit a nechat Zdislava pátrat trochu konvenčněji. Pravda daktyloskopii, ani balistiku nepoužije (neexistují palné zbraně), identifikace neznámé mrtvoly podle zubní karty také není možná (středověcí lidé neměli zubní karty a namnoze ani zuby...), DNA už je úplná utopie. Možná by mohl vsadit na nakládačku. Ta je osvědčená a znal ji i středověk... Mrkající

Záhada zlatodolu čtení

4. dubna 2017 v 7:55 Události
Přátelé! Nemáte-li co dělat, ostatně i pokud máte Mrkající, přijďte 11.4. 2017 (to jest přesně za týden) do strašnické vinotéky 2deci (U Hráze 23, Praha 10)!!!
Co vás zde čeká?
V prvé řadě vynikající vínečko!
Za druhé skvělé velkoformátové fotografie pana Vladimíra Novotného. Pan Novotný je fotografující paraglidista. Zdá se vám to neskutečné? Ono to je neskutečné, ale je to tak. VN se opravdu vznáší nad světem zavěšen na létající sekačce a namísto toho, co by ji řídil, ostošest fotí. To, co vzniká, ovšem stojí za to. Krátký článeček o panu Novotném i s ukázkou jedné z jeho magických fotografií zde: http://www.rozhlas.cz/informace/projekty/_zprava/priroda-je-muj-domov--1702910
A za třetí!!! Čtení z mé nejnovější knihy Záhada zlatodolu. Tenotkrát se mi dokonce podařilo sehnat opravdového herce, takže se nemusíte obávat mého klasického "žrbly blbly," kterým častuji návštěvníky svých čtení obvykle Šlápnul vedle Čtení začíná od 19.00. A nebojte se, ještě vám ho několikrát připomenu. A tady... no, ono už jste to asi viděli, ale i to se nakonec sluší připomenout... filmový trailer na onu (a nejen onu) knihu: https://www.youtube.com/watch?v=p88-hUSWByo