Proč?
Proč jsem se rozhodla založit blog?
Protože mi bylo řečeno, že autor bez vlastních stránek nežije.
Kdo jsem?
Pevně doufám, že žijící autor, rozumějte autor děl literárních, tedy spisovatel.
Co si ode mne můžete přečíst?
Momentálně následující romány:
Román o českém středověkém velmoži panu Záviši z Falkenštejna. V nakladatelství Knižní Klub vyšel už dvakrát. Odkaz je na druhé vydání.
Zemský patron svatý Václav je osobností, kterou známe všichni. Co o ní ale doopravdy víme? Pohrála jsem si s legendami, kronikářskými záznamy i nejnovějšími výsledky archeologického a historického bádání a stvořila... Nu, co jsem stvořila, posoudíte asi nejlépe sami.
Kníže Václav zemřel, ale jeho legenda a jeho dílo žily dál. Paradoxně tím, kdo je rozvíjel, byl Václavův vrah Boleslav.
Můj další literární počin. Podrobnosti o knize, jejím křtu, filmový trailer a ukáky z knihy si můžete prohlédnout dále na blogu.
Pokusy o historické detektivky vydané nakladatelstvím MOBA.
Co ještě sleduji tímhle blogem?
To ještě tak úplně nevím. Ale snad na to, třeba i ve spolupráci s vámi, čtenáři (pokud sem tedy nějací zavítají), přijdu Usmívající se

Svatý Jan, miláček Páně

27. prosince 2016 v 18:16 |  Události
Dnes je svatého Jana, miláčka Páně. V občanském kalendáři má svátek Žaneta, neboli Janička, ale v tom církevním svatý Jan Evangelista. V českých zemích si potrpíme na jiné dva svaté Jány. Svatý Jan Křtitel byl hlas na poušti, oblékal se do koží velbloudích, konzumoval kobylky a med divokých včel a říkal: "Já vás křtím vodou, ale ten, který přijde po mně, vás bude křtít duchem svatým." Svatý Jan Křtitel byl Kristův předchůdce a po Božím synovi nejdůležitější muž Nového zákona. Druhým svatým Janem, který je u nás oblíben, je svatý Jan Nepomucký, pražský kanovník, zpovědník královny Žofie a spolupracovník arcibiskupa Jana z Jenštejna. Král Václav IV., který Jenštejna nesnášel a na Žofii žárlil, ho nechal umučit. Podle rozboru jeho ostatků byl Nepomuk nejprve surově zmučen, poté mu někdo doslova rozkopal obličej, a pak ho podle legendy dosud žijícího a jistě příšerně trpícího zašili do pytle a shodili z Karlova mostu. Tam, kam dopadlo jeho tělo, se vynořilo sedm hvězd.
Svatý Jan Evangelista zůstává za těmito svými jmenovci tak trochu v pozadí. A přece i jeho jistě znáte. Na obrazech poslední večeře Páně je to ten nejmladší a nejhezčí z apoštolů, který sedává vedle Krista a někdy mu dokonce pokládá hlavu na rameno. Bláznivý Dan Brown z něj udělal ženskou, totiž Máří Magdalénu, údajnou Kristovu družku. Půjdu teď tak trochu v jeho stopách a dovolím si nastínit vlastní hypotézu. Svatý Jan Evangelista doprovází Kristovu matku Marii na Golgotu a je spolu s ní svěkdem Kristova ukřižování. Ježíš jej dokonce ještě z kříže vyzývá, aby se o Marii postaral. Církevní koncil, který se sešel několik stovek! let po Mariině smrti, rozhodl o jejím věčném panenství. V evnageliích ovšem nic takového není, naopak v jednom z nich stojí, že za Ježíšem přišla jeho matka a bratři. A tak mě napadá... nebyl náhodou svatý Jan Evangelista Ježíšův mladší bratr, syn Marie a Josefa, který následoval svého velkého sourozence a po jeho smrti se staral o jejich matku?
Svatý Jan Evangelista je také autorem Zjevení svatého Jana, neboli Apokolypsy. Mnozí záhadologové soudí, že byl svědkem přistání UFO, měl vizi atomové války, nebo holdoval halucinogenům. Je také možné, že prostě zahlédl konec světa.
Za starých časů byl svátek svatého Jana, miláčka Páně, třetím svátkem vánočním. I dnes máme tři vánoční svátky, ale ještě před pár lety tomu tak nebývalo. I já si ještě pamatuji, že se na Štědrý den chodilo do práce a Vánoce to byl pouze Hod Boží a svatý Štěpán. Ve středověku k nim ovšem patřil ještě svatý Jan Evangelista. Dnes už 27.12. slaví jen Žanety. Pro ostatní je to obyčejný den a leckdo si možná oddychne, že už je po Vánocích. Já mám ale Vánoce ráda, a tak mne těší, že dosud trvají, ačkoliv to skoro nikdo neví Usmívající se
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zdeněk Otradovec Zdeněk Otradovec | E-mail | Web | 27. prosince 2016 v 19:08 | Reagovat

Moc pěkně napsáno Zuzanko. Máme nový obraz Svatého Jana Evangelisty od jedné dárkyně v rotundě sv. Václava v Libouni. Obraz má svoji pohnutou historii z doby protektorátu. Musíte opět románský skvost navštívit, jsou tam další tři nové atributy, takže je co obdivovat.

2 zuzana koubkova zuzana koubkova | E-mail | Web | 27. prosince 2016 v 22:52 | Reagovat

Děkuju moc. Do rotundy se podívám znovu velice ráda. Je nádherná.

3 Linda Linda | Web | 28. prosince 2016 v 6:52 | Reagovat

Já mám tohoto až žensky krásného apoštola moc ráda, ostatně, Ježíš ho měl taky v oblibě. Jen snad ti šílení vědci zkoumající Poslední večeři z něj chtějí udělat ženu...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama