Proč?
Proč jsem se rozhodla založit blog?
Protože mi bylo řečeno, že autor bez vlastních stránek nežije.
Kdo jsem?
Pevně doufám, že žijící autor, rozumějte autor děl literárních, tedy spisovatel.
Co si ode mne můžete přečíst?
Momentálně následující romány:
Román o českém středověkém velmoži panu Záviši z Falkenštejna. V nakladatelství Knižní Klub vyšel už dvakrát. Odkaz je na druhé vydání.
Zemský patron svatý Václav je osobností, kterou známe všichni. Co o ní ale doopravdy víme? Pohrála jsem si s legendami, kronikářskými záznamy i nejnovějšími výsledky archeologického a historického bádání a stvořila... Nu, co jsem stvořila, posoudíte asi nejlépe sami.
Kníže Václav zemřel, ale jeho legenda a jeho dílo žily dál. Paradoxně tím, kdo je rozvíjel, byl Václavův vrah Boleslav.
Můj další literární počin. Podrobnosti o knize, jejím křtu, filmový trailer a ukáky z knihy si můžete prohlédnout dále na blogu.
Pokusy o historické detektivky vydané nakladatelstvím MOBA.
Co ještě sleduji tímhle blogem?
To ještě tak úplně nevím. Ale snad na to, třeba i ve spolupráci s vámi, čtenáři (pokud sem tedy nějací zavítají), přijdu Usmívající se

Duben 2015

Průůů(ser)jezd

30. dubna 2015 v 15:29 Události
Jak jsem anoncovala v předchozím článku, pořádal můj bratr 29.4., tj. včera, cykloorientační závod PrúJezd. Akce to měla být veliká. A taky byla!
Bolek pro jistotu den předem onemocněl a Luboš se nezištně nabídl, že o něj bude pečovat. Povinnost hájit barvy naší rodiny tak připadla mně. Bylo toho ostatně víc, co m(n)ě ten den při/přepadlo. Takže když jsem přijela na akci a zjistila, že nemůžu otevřít kufr od auta, v němž mám kolo (nerozložené), ani mě to nepřekvapilo. Otec mi nenápadně nadhazoval, zde nechci od závodu odstoupit. Patrně si říkal, že jasnějšího znamení, že zaručeně spadnu do Botiče, se mi dostat nemůže. Leč zabejčila jsem se. Kolo z auta vyrvala dveřmi - zkuste si někdy vytáhnout nerozložené kolo dveřmi osobáku, popř. ho v tom osobáku-sedanu rozložit - a vyrazila na trať.
Přihlášených bylo víc než dost, z toho 77 členů pražské MTBO ligy, včetně nějakých téměř (úplně) profíků. A mezi nimi já na svém předpotopním kole a s fyzičkou starobního důchodce. No, dobře, bylo nás tam takových zoufalců víc, byť moji fyzičku asi neměl nikdo Nerozhodný Zato se kupodivu našli i horší orientační antitalenti. Já překvapivě minula pouze jedinou kontrolu a ani do toho Botiče jsem nakonec nespadla. Pravda, některé kopce jsem musela tlačit i dolů a v jednu chvíli jsem dokonce kolo pustila, ať jede samospádem, a já se opatrně spouštěla za ním. Nakonec jsem si jen poškodila šlapku a šťastně dojela s asi dvouapůlhodinou ztrátou na vedoucícho jezdce Rozpačitý
Čest a sláva Petru Maturovi, který mě přišel na místo podpořit a na moji počest vypil několik piv v restuarci U Štítu.
Závěr? Dnes nemohu chodit, zato se nadýmám pýchou, že jsem to zvládla. A ani tomu vítězovi nezávidím.... ha ha... vyhrál totiž moje knihy S vyplazeným jazykem

PrÚjezd

22. dubna 2015 v 14:58 Události
Ne, nezbláznila jsem se ze všech těch literárních večerů a nechystám se psát dílo odehrávající se v průjezdu, dokonce ani v sala terreně ne. Jen vás chci pozvat na zde už ostatně anoncovaný cyklorientační závod, který 29.4. 2015 pořádá můj bratr u příležitosti oslavy svých čtyřicátin. Závod se jede v obcích Průhonice, Újezd, proto ten zavádějící název Usmívající se Takže máte-li doma nějakého toho býka, pardon bika, vsedněte na něj a hurá do průjezdu.

Spisovatel kam se podíváš

22. dubna 2015 v 14:49 Události
Březen je měsícem knihy. Duben by mohl být zván měsícem spisovatelů, aspoň v mém případě.
Začalo to minulý týden Zeyerovými Vodňanami. Stejně jako loni byla akce víc než zdařilá. Dámy z místní městské knihovny připravily pro houf více i méně slavných (to jsem já Mrkající) literátů nejen znamenité občerstvení v podobě pražské vodky (nejenom), ale i zajímavý program. Po už tradiční besedě na školách, to byla návštěva místního rybářského muzea - doporučuji hlavně těm, které zajímají ryby Smějící se, a pak výlet na Lomec, nádherné poutní místo s kaplí Panny Marie, v níž je unikátní barokní oltář. Podrobnosti o Lomci, neboli jak říkají místní Lomečku, si můžete přečíst zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_Jm%C3%A9na_Panny_Marie_%28Lomec%29
My měli navíc štěstí na skvělé počasí, takže se kaple neutápěla v mlze jako na obrázku, ale zářila ve slunci. Sluníčko svítilo také na staleté stromy kolem... jedním slovem krása. Následující večerní posezení v městké galerii se neslo v příjemně uvolněném duchu. Zkrátka, co dodat? Spisovatelé a vůbec všichni, kdo se točí kolem knih, se umí bavit.
Dokázali to i na setkání v literárním salonu Blinkr toto pondělí. Byť tady už se/jsme se bavili snad až trochu příliš Mrkající Literární salon pořádal pan Skramlík, píšící pod pseudonymem Felix Boom, a program byl jasný - oslava narozenin čerstvého sedmdesátníka pana Bauera. Musím přiznat, že jsem historkám, kolujícím v literárním světě, o panu Bauerovi a fernetu nikdy příliš nevěřila. Přece ten přemýšlivý starší pán, chrlící jeden historický román za druhým, nemůže pít fernet jako vodu. Pravda, stvořil prostopášného mnicha Blasia, ale já také psala o Boleslavovi Ukrutném a svému bratrovi jsem v životě nevlepila ani facku... vlastně jednou ano, ale to bylo součástí nějaké sázky Nevinný Nu, ukázalo se, že jsem se mýlila. Slavný spisovatel se opravdu umí s fernetem poprat, jak se patří, a oslava se podle toho odvíjela...
...ne, nemyslete si, že jsme se jenom bohapustě zpili. Také se hodně diskutovalo o knihách, tvůrčích postupech, nástrahách, které číhaly na literáty za minulého režimu, a také o těch, na něž naráží dnes. Jerry z J.O.P. studia natočil rozhovor Jana Bauera s Otomarem Dvořákem - o čem jiném? než o záhadách. Řekli byste třeba, že existují vazby mezi Velkou Moravou a Persií? Nádavkem se podávala vynikající cibulačka a mezi pozvanými byl i nefalšovaný námořní kapitán (samozřejmě píšící).
A protože spisovatelé mě tento měsíc vyloženě pronásledují, je tu ještě malinká pozvánka, sice za pět minut dvanáct, ale přece jen. Dnes v 16:30 křtí můj kámoš Zddeněk Jarchovský svoji prvotinu Deník udavače v restauraci Starsky&Hutch na Uhelném trhu v Praze. Něco víc o knize, vycházející v nakladatelství Bondy, si můžete přečíst zde: http://www.nakladatelstvibondy.cz/hledani/1?searchSentence=Zden%C4%9Bk+Jarchovsk%C3%BD&searchType=All%7C
Já křest bohužel nestíhám, neb trčím v práci, ale aspoň na dálku přeju Zdeňkově knize skvělý start do života Smějící se

Měsíc plný narozenin

8. dubna 2015 v 15:23 Události
4.dubna oslavil devětašedesáté narozeniny můj táta. Zapili jsme je už 2. a zapili jsme je vskutku mocně - láhev Metaxy na to padla. 10. bude slavit kolegyně z letiště, Jana. Kolikáté narozky to budou neprozradím, u dam se tohle nedělá Mrkající, řeknu jen tolik, že se jedná o kulatiny. Kulatiny slaví i další kolega, tentokrát pro změnu spisovatel, pan Jan Bauer, a to dokonce sedmé. Děje se tak 11. dubna. A 11. dubna by měla narozeniny i moje maminka. Ta už je ovšem neoslaví. Nejspíš už netrpělivě čeká na nějaké jiné vtělení. A u 11. ještě zůstáváme. Pavel Fispa, známý též jako poustevník Ivan, dosáhl padesého výročí narození sice už v březnu, ale slaví právě 11. a já budu mít tu čest být při tom. Ostatně, i s panem Bauerem si připiju a to 15.dubna na tradičním setkání spisovatelů v jihočeských Vodňanech. Jen doufám, že mi cestou zpátky domů zase neujede v Písku atuobus jako minule. Kámoš Lanny nahlédne na dno sklínky 16. A pak do něj nahlédne ještě jednou při velké oslavě 2. května (ale to už budu slavit i já). A to nejlepší na konec. 28. dubna se čtvrté kulatiny přiženou na mého malého brášku, neboli Jana Koubka, neboli Pana Bratra. A protože si svůj věk nepřipouští, rozhodl se je oslavit vskutku nebovykle - cykloorientačním závodem. Ten nese poněkud zavádějící název PrÚjezd, což je zkratka z Průhonice - Újezd, neb právě tam se 29. dubna pojede Usmívající se Chtěla jsem sem umístit propozice, ale ještě nejsou Mrkající Kdybyste ale měli zájem natlouci si zadek a ztratit se v Újezdě, dejte vědět, včas zjistím vše potřebné.
A to je tak - tády dády dá - všechno. Na spoustu lidí jsem určitě zapomněla, pročež se jim strašně omlouvám Rozpačitý A všem dubnovým rohatým zvířatům (beran, býk) přeju VŠE NEJ!!!