Proč?
Proč jsem se rozhodla založit blog?
Protože mi bylo řečeno, že autor bez vlastních stránek nežije.
Kdo jsem?
Pevně doufám, že žijící autor, rozumějte autor děl literárních, tedy spisovatel.
Co si ode mne můžete přečíst?
Momentálně následující romány:
Román o českém středověkém velmoži panu Záviši z Falkenštejna. V nakladatelství Knižní Klub vyšel už dvakrát. Odkaz je na druhé vydání.
Zemský patron svatý Václav je osobností, kterou známe všichni. Co o ní ale doopravdy víme? Pohrála jsem si s legendami, kronikářskými záznamy i nejnovějšími výsledky archeologického a historického bádání a stvořila... Nu, co jsem stvořila, posoudíte asi nejlépe sami.
Kníže Václav zemřel, ale jeho legenda a jeho dílo žily dál. Paradoxně tím, kdo je rozvíjel, byl Václavův vrah Boleslav.
Můj další literární počin. Podrobnosti o knize, jejím křtu, filmový trailer a ukáky z knihy si můžete prohlédnout dále na blogu.
Pokusy o historické detektivky vydané nakladatelstvím MOBA.
Co ještě sleduji tímhle blogem?
To ještě tak úplně nevím. Ale snad na to, třeba i ve spolupráci s vámi, čtenáři (pokud sem tedy nějací zavítají), přijdu Usmívající se

Květen 2013

GUTOVKA

16. května 2013 v 19:28 Místa
...a svatý Jan z Nepomuku


Dnes je svatého Jana Nepomuckého, mučedníka pro zpovědní tajemství a jednoho z nejvýznamnějších českých světců. Paradoxně je v Čechách znám pod nepříliš lichotivým přízviskem Svatý na mostě. V zahraničí je to ale jednoznačně nejznámější český svatý. Víte například, že se po něm jmenovala jedna španělská loď účastnící se bitvy u Trafalgaru?
Chtěla jsem u příležitosti tak významného svátku napsat nový článek na blog. Například o právě prožitých čtyřicátých narozeninách (podrobněji o jejich oslavě v článku "Stovka") - ledva jsem je oslavila a už mám záchvat artritidy, grrr... Nebo o výstupu pana prezidenta nad korunovačními klenoty. Či o "výkonu", který podalo naše hokejové mužstvo na mistrovství světa. Nakonec jsem se ale rozhodla psát o... GUTOVCE.
GUTOVKA je škola a taky volnočasový areál. Do školy chodí můj syn a chodila jsem tam (kdysi dávno) také já. Tehdy ovšem okolo žádný volnočasový areál nebyl. Byl tam škvárový ovál, po němž jsme běhali dokola. Kdo náhodou upadl, odnášel si půl kila škváry s sebou...
Časy se mění, a tak je dnes na Gutovce skating park, lezecká stěna, vodní hřiště, lanové hřiště, obyčejné dětské hřiště etc. etc... No, dobře je tam taky výčep a u toho mámy sedí, popíjejí kávu, nebo pivínko a koukají na svá děcka, jak řádí kolem. Dobrá, dobrá... na urostlé svalovce, lezoucí po té umělé stěně, koukají občas také.
Když my byli malí, nechodili jsme si hrát na hřiště, chodili jsme prostě "ven." Naše mámy mezitím praly, žehlily, vařily, smažily, myly okna, nebo - v řidším případě - budovaly socialismus. Dnes není něco podobného možné. Socialismus je (díky, svatý Jene z Nepomuku!!!) ten tam a pustit dítě jen tak ven se nedělá. Hle, jaký sukces! Jen nám, vážené babičky a prababičky, nezazlívejte, že naše děti chodí v nevyžehlených ponožkách a k večeři mají pizzu z krabice. Kdy jsme jim měly navařit a vyžehlit, když jsme... je musely hlídat na Gutovce Mrkající?

STOVKA

7. května 2013 v 19:38 Události
27. dubna se na hradě Bezejově konala oslava mých a Lannyho narozenin. Ta moje byla poněkud předčasná, slavím je až 10. května. Lannyho zase opožděná, dožil se svého jubilea už 16. dubna. Kolik nám bylo jednotlivě, prozrazovat nebudu. Dohromady to ale dělá plnou stovku. Dvě stovky se vypily piv. A tak dál. A tak podobně…
Děkuji všem, kteří se zúčastnili, a pro ty, jimž to nevyšlo, předkládám aspoň historický kvíz, který byl součástí programu. Soutěžilo se o hodnotné ceny, a když se kvíz pokusíte zodpovědět a o odpovědi se s námi podělíte, třeba se nějaká najde i pro vás.

1. Pro začátek něco jednoduchého. KDE proběhla bitva na Moravském poli?
a) na Moravském poli
b) na Moravské louce
c) na Moravském hnoji
d) na Moravské svatbě

2. Rozehřívací kolo máme za sebou, ale na Moravském poli ještě zůstaneme. Je obecně známo, že tam padl český král Přemysl Otakar II., který měl přezdívku související s kovy. Jak zněla?
a) Hliníkový a bronzový
b) Železný a stříbrný
c) Ocelový a zlatý
d) Chrom-vanadio-platinový

3. Přemysl Otakar II. bývá často uváděn jako vzor neohroženosti, zatímco jeho syn Václav II. proslul spíš jako strašpytel. Bál se mimojiné i jednoho druhu domácích zvířat. O která zvířata se jednalo?
a) kozy
b) kočky
c) kobyly
d) komáři

4. Opusťme teď na chvíli poslední Přemyslovce a náhledněme mezi ty první. Všichni vědí, že babičkou svatého Václava byla svatá Ludmila, kdo však byl světcovým dědečkem?
a) kníže Spytihněv
b) kníže Boleslav
c) kníže Rohan
d) kníže Bořivoj


5. Středověcí velmoži si na své dědy a pradědy velmi potrpěli. Víte, jak se jmenoval brabantský kníže, který byl pradědem nejslavnějšího českého krále Karla IV.? Nápovědou vám budiž, že je považován za patrona pivovarníků a jmenuje se po něm oblíbené české pivo...
a) Bernard
b) Gambrinus
c) Ferdinand
d) Pivrnec

6. Synem Karla IV. byl Václav IV. Na rozdíl od svého táty, který to stihl čtyřikrát, byl Václav ženatý pouze dvakrát. Přičemž jeho první ženu Johanu zabilo Václavovo oblíbené zvíře. O jaké zvíře šlo?
a) pes
b) kůň
c) králík
d) morče

7. U Václava IV. ještě chvíli zůstaneme. Traduje se, že měl intimní poměr s osobou, která se jmenovala jako jeden z oslavenců. Tipnete si, jak...


8. Vláda Václava IV. končí ve zmatcích počínajícího husitství. Ať už soudíme jeho nejznámějšího představitele Jana Žižku jakkoliv, jistě mu neodepřeme, že byl skvělý vojevůdce. A to prosím fakt blbě viděl! Na které oko byl slepý?
a) na pravé
b) na levé
c) na obě


Časem dodám i fotografie a možná i filmový záznam.
A teď návrh pro ty z přátel, kteří oslavu nestihli, popř. pro ty, jimž se setkání na Bezejově líbilo tak, že by si ho chtěli zopakovat. V poněkud umírněnějším duchu bychom se chtěli sejít zase v červnu. Akce by tentokrát mohla být pojata jako dětský den, takže je vhodná především pro rodiče s dětmi (ale i pro dospěláky s dětskou duší J). Dejte mi vědět, zda a kdy by se vám to hodilo, a my s Lannym něco vyptákujeme…