Proč?
Proč jsem se rozhodla založit blog?
Protože mi bylo řečeno, že autor bez vlastních stránek nežije.
Kdo jsem?
Pevně doufám, že žijící autor, rozumějte autor děl literárních, tedy spisovatel.
Co si ode mne můžete přečíst?
Momentálně následující romány:
Román o českém středověkém velmoži panu Záviši z Falkenštejna. V nakladatelství Knižní Klub vyšel už dvakrát. Odkaz je na druhé vydání.
Zemský patron svatý Václav je osobností, kterou známe všichni. Co o ní ale doopravdy víme? Pohrála jsem si s legendami, kronikářskými záznamy i nejnovějšími výsledky archeologického a historického bádání a stvořila... Nu, co jsem stvořila, posoudíte asi nejlépe sami.
Kníže Václav zemřel, ale jeho legenda a jeho dílo žily dál. Paradoxně tím, kdo je rozvíjel, byl Václavův vrah Boleslav.
Můj další literární počin. Podrobnosti o knize, jejím křtu, filmový trailer a ukáky z knihy si můžete prohlédnout dále na blogu.
Pokusy o historické detektivky vydané nakladatelstvím MOBA.
Co ještě sleduji tímhle blogem?
To ještě tak úplně nevím. Ale snad na to, třeba i ve spolupráci s vámi, čtenáři (pokud sem tedy nějací zavítají), přijdu Usmívající se

Prknem, nebo mečem? Aneb byl Záviš z Falkenštejna fext?

4. března 2013 v 18:18 |  Články
O tom, zda byl Záviš z Falkenštejna sťat mečem či prknem, už jsme diskutovali pod článkem 24. srpna. Tehdy jsem ještě striktně hájila názor, že to byl meč. Ono "prkno" se dle mého tehdejšího mínění vloudilo do příběhu až později, patrně díky nepochopení staročeského plkno.
Nyní mě ale napadá ještě jedno - pravda poněkud fantastické - vysvětlení. Co když byl Záviš opravdu sťat přiostřeným dřevem? A to proto, že ti, kteří jej popravovali, věřili, že je železnou zbraní nezranitelný.
Podobným jedincům se v pozdějších časech začalo říkat FEXT. Fexti jsou prý nejenom velmi obtížně zranitelní. Jsou také nadprůměrně vysocí, mimořádně odvážní, skvělí bojovníci, navíc obdaření magickými schopnostmi. To všechno by se na Záviše docelo hodilo. Co říkáte?
Navíc tělo fexta, když už jednou přece jen umře, se prý jen velmi pomalu a obtížně rozkládá. Závišovo tělo je, jak víme, pohřbeno pod podlahou vyšebordské kapitulní síně. Hlava zazděná v jedné z jejích zdí. Zvláštní, co? Proč nepohřbili hlavu k tělu? Dobrá, možná ji pohřbívali dodatečně. Vystavování uťatých hlav patřilo ve středověku k běžné praxi. Ale stejně...
Měli ti, kteří kladli Záviše do hrobu, obavu z toho, co by se mohlo stát, kdyby se jeho hlava a tělo opět setkaly? Byli to cisterciáčtí mniši, tehdejší intelektuální elita, žádní pověrčiví venkované...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Henclín Henclín | 4. března 2013 v 19:14 | Reagovat

Zuzko, to není fantastické vysvětlení - buď mečem, či plknem...Osobně se přikláním k plknu jako výrazu "cizološství"... Chtělo by to holt stroj času a zalétnout se tam mrknout. Jen podívat, ne měnit dějiny...Rád bych Záviše viděl - tedy ne po Bílé věži, ale v rozkvětu s Kunhutou...Od dubna se vystavuje Závišův kříž, myslím po 73 letech-takže alespoň něco... A hlava mimo tělo - jasně, že záměrně..Báli se ho i po smrti...Zdravím a slunečné dny s B a L. Hencín.

2 Henclín 2 Henclín 2 | 4. března 2013 v 19:18 | Reagovat

P.S. Nevíš, jestli cisterciáci v rámci Zemské výstavy, kdy spatří světlo světa znovu Kříž budou také pouštět na prohlídku hrobky??
H.

3 zuzana koubkova zuzana koubkova | 4. března 2013 v 21:26 | Reagovat

Já zatím nevím ani o tom kříži!!! V každém případě díky moc za typ. Něco takového si nemohu nechat uniknout.

4 Vítek Vítek | 5. března 2013 v 13:34 | Reagovat

Zdravím, dnes už Závišův konec těžko někdo rozuzlí...Škoda, že Přemyslovci vymřeli r.1306 a nezůstali tak dlouho jako Habsburci... Ten konec na Hluboké se mohl ústně tradovat...
Apropo - kdo má v oblibě století krále "železného a zlatého" vřele doporučuji knihu "Rytíř zelené růže" - je úchvatná neb Záviš nebyl o nic menší rek...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama