Proč?
Proč jsem se rozhodla založit blog?
Protože mi bylo řečeno, že autor bez vlastních stránek nežije.
Kdo jsem?
Pevně doufám, že žijící autor, rozumějte autor děl literárních, tedy spisovatel.
Co si ode mne můžete přečíst?
Momentálně následující romány:
Román o českém středověkém velmoži panu Záviši z Falkenštejna. V nakladatelství Knižní Klub vyšel už dvakrát. Odkaz je na druhé vydání.
Zemský patron svatý Václav je osobností, kterou známe všichni. Co o ní ale doopravdy víme? Pohrála jsem si s legendami, kronikářskými záznamy i nejnovějšími výsledky archeologického a historického bádání a stvořila... Nu, co jsem stvořila, posoudíte asi nejlépe sami.
Kníže Václav zemřel, ale jeho legenda a jeho dílo žily dál. Paradoxně tím, kdo je rozvíjel, byl Václavův vrah Boleslav.
Můj další literární počin. Podrobnosti o knize, jejím křtu, filmový trailer a ukáky z knihy si můžete prohlédnout dále na blogu.
Pokusy o historické detektivky vydané nakladatelstvím MOBA.
Co ještě sleduji tímhle blogem?
To ještě tak úplně nevím. Ale snad na to, třeba i ve spolupráci s vámi, čtenáři (pokud sem tedy nějací zavítají), přijdu Usmívající se

Něco je špatně aneb Slavníku všichni ti celý život lhali...

24. října 2012 v 18:10 |  Články
Počátkem roku jsem se vás, moji drazí čtenáři, v článku Pokračování zeptala, co byste si ode mne chtěli přečíst. Vcelku jednoznačně* zvítězil příběh o vyvraždění Slavníkovců. Slíbila jsem tehdy (aniž bych slibovala cokoliv dalšího!), že si Slavníkovce tak nějak nezávazně nastuduji. Pak mě, pravda, zaskočily takové věci jako láska, takže na Slavníkovce hned nedošlo. Ale nebojte se, nezapomněla jsem na ně a před několika dny konečně sáhla po pramenech*. No, a co myslíte, že se nestalo???
Ne něco, VŠECHNO je špatně!!! Tedy v mých románech Kníže Václav a Boleslav - příběh bratrovraha, které by měly příběhu o vyvraždění Slavníkovců předcházet. Prameny mne zase jednou doběhly, a tak zatímco jsem tvořila a imaginovala, jiní ryli a oprašovali (myslím archeologickými lopatkami a štětečky), zkoumali a posléze hodnotili nalezené. A co nezjistili?
Žádní Slavníkovci, potomci zlických knížat a konkurenti Přemyslovců. Kdepak! Už to tak vypadá, že sám slavný Slavník byl Přemyslovec!
A teď mi řekněte, moji drazí přátelé, co mám dělat? Mám vycházet z mylného předpokladu, jehož jsem se držela ve svých předchozích knihách? Nebo mám svá předchozí díla ignorovat a stvořit svět desátého století znovu a jinak (lépe)?
Samozřejmě ještě je tu varianta, že do příběhu vložím stařičkého vladyku, jenž v samém začátku dorazí na Libici a zvolá: "Slavníku, všichni ti celý život lhali!" Následuje vítr z hor, Libice se otřese v základech a až ve finále dorazí k hradišti ležícímu, tam… kde řeka Cidlina tratí své jméno*… vojsko Boleslava II. bude slavné sídlo v sutinách a vrahouni zůstanou stát s otevřenými držkami.
Taky můžu přepsat své předchozí dva romány. Třeba, než je dokončím, skončí hospodářská krize a nakladatel bude ochoten revidované dílo vydat… Jenže… jenže co když mezitím archeologové vykopou něco dalšího???
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 zuzana koubkova zuzana koubkova | Web | 24. října 2012 v 18:15 | Reagovat

Ještě pár poznámek pod čarou
* Vítězství Slavníkovců nebylo u vás čtenářů zas taaak jednoznačné... podobné popularitě se těšil i herr König. Leč k tomu už jsem se vyjádřila a kdo si to chce přečíst, nechť laskavě následuje volání svého chtíče.
* Ony zmiňované prameny jsou především kniha M. Lutovského a Z. Petráně Slavníkovci - mýtus českého dějepisectví, vyd. Libri
* tento poetický popis má na svědomí Kosmas, nikoliv já :-)

2 Renata Štulcová Renata Štulcová | Web | 24. října 2012 v 18:47 | Reagovat

Víš, že já to dávno vím :-) Z mnoha stran se ke mně tyhle věci za dlouhá léta dostávaly. Proto knihy z doby Kosmy a od Kosmy zpátky čtu jen jako fikci, ne jako historickou beletrii. Oficiální historie u nás je totálně vedle. Vždycky jsem si přála studovat dějiny. Ještěže jsem zvolila jinak. (Po Kaziině příběhu by mi sebrali titul :-)  
Ale chápu, že Tě to nenechá teď v klidu. Však Ty na něco přijdeš. :-)

3 NIKČA NIKČA | Web | 24. října 2012 v 18:51 | Reagovat

HEZKÉ :)

4 zuzana koubkova zuzana koubkova | 25. října 2012 v 9:19 | Reagovat

[2]: No dobrá, já už to taky vím pár let. Výše uváděnou knížku jsem si poprvé přečetla v roce 2005, kdy jsem pracovala na Boleslavovi (románu, syn už byl tou dobou na světě), a už tehdy jsem se zanášela myšlenkou, že vložím stařičkého vladyku...

5 Renata Štulcová Renata Štulcová | Web | 25. října 2012 v 15:51 | Reagovat

[4]: A co kdybys napsala nový román a nějak v názvu podtrhla, že se jedná o překvapivou pravdu. Ještě nějaký čas a potvrdí se i ve zpátečnické historii, že nikdo nikoho nevyvraždil. :-) Možná kdyby nebylo sv. Vojtěcha, už by se na věc dívali lidé jinak dříve.

6 Henclín Henclín | 25. října 2012 v 18:41 | Reagovat

Ahojky Zůzo,
myslím, že bys to měla nechat plavat, láska je pro Tebe přednější...A vědělo se přeci, že Slavníkovec je příbuzný Přemyslovců... A lidi už mají zafixovaný, že nepřítel lidu byli Slavníkovci a Vršovci, tak jim to neber. Vykopávat se bude dál a dějiny by se stále měnily... Zdravím. Mili.

7 Otomar Dvořák Otomar Dvořák | E-mail | Web | 21. listopadu 2012 v 10:52 | Reagovat

Je celkem zřejmé, že Slavníkovci nebyli potomky zlických knížat, ale naopak se podíleli významnou měrou na jejich likvidaci, vojensky zničili mocenské centrum Zličanů - Starou Kouřim a získali za odměnu od pražských Přemyslovců (Bořivojovců!)porobené zlické území. Oba rody - Slavníkovci a Přemyslovci, byly v příbuzenském vztahu vzájemnými sňatky. Trochu podobné to bylo i s Vršovci, kteří se též ženili s dcerami Přemyslovců a naopak - a také doplatili na to, že jejich mocenské postavení začalo být pro Přemyslovce nebezpečné. Román o Vršovcích napsal nějaký Čech žijící ve Vídni, povoláním lékař, nedávno jsem tu knihu v nějakém knihkupectví viděl, ale zatím nečetl, takže nevím, jak to pojmul. Určitě by si svůj román zasloužili. Já teď budu v rámci svého "svatoprokopského" románu psát o jedné z epizod, kdy Vršovci vyprovokovali povstání proti svému dosavadními mecenáši Boleslavu III. Ryšavému, a krvavě na to doplatili.

8 zuzana koubkova zuzana koubkova | 22. listopadu 2012 v 23:36 | Reagovat

O Vršovcích psala také Alena Vrbová v knize Nás nevyvrátí z kořene. Byla to ale hodně pocitová knížka, spíš o symbolech než o historii.

9 jitka jitka | E-mail | 13. prosince 2012 v 19:59 | Reagovat

Dobrý den paní Koubková, právě jsem dočetla vaši knihu Boleslav. Jsem nadšená. Úžasně líčíte bojové scény. Mám pocit, jako bych se sama účastnila. Od žádného autora mužského pohlaví jsem nečetla živější líčení bitvy. Ale nečetla jsem Vojnu a mír. Máte to promyšlené a držíte se historických faktů. To miluju. Vždycky totiž běžím na net a ověřuju si co mne zaujme. Líbí se mi také ta energie se kterou píšete. Moc se těším až si přečtu Knížete Václava a mrzí mne, že jsem si dřív nezjistila, jestli není před Boleslavem ještě nějaká kniha, protože pak se ztrácí posloupnost. Podle mého názoru byste měla další knihu psát tak jak jste začala a třeba na konci napsat dovětek, že nový výzkum prokázal,že je všechno jinak. Ale třeba i bez dovětku, protože třeba nakonec zase zjistí něco jiného. To ať si už každý dohledá sám. Jinak jsem také pro novou knihu o vyvraždění Slavníkovců. A tak mně teď napadá, co kdybyste to dotáhla až po knížete Bedřicha, to jest tam kde začíná paní Vaňková.

10 zuzana koubkova zuzana koubkova | 14. prosince 2012 v 9:29 | Reagovat

Děkuju moc, Jitko! Ke psaní jsem se dostala prostřednictví historického šermu, takže bitvy a šarvátky, souboje, rvačky... to je moje :-) I když úplně bezchybné to taky nemám. Ono je s odstupem tolika staletí také dost těžké říci, co všechno bylo v té době možné a co ne...
O Slavníkovcích zatím toliko kecám - nepíšu. Měla jsem docela hektický rok, potkala jsem s láskou, ale taky s ekonomickou krizí a tak vůbec. Ale slibuju, slibuju, že s tím časem něco udělám.

11 jitka jitka | E-mail | 15. prosince 2012 v 10:12 | Reagovat

S tím šermem vás obdivuji, od mala se mi to taky líbí, ale protože jsem strašný introvert a samotář, nikam jsem se nikdy nezapojila. Navíc můj partner je v podstatě bojovník, dělá několik bojových sportů, mě neustále ubezpečuje, že jako žena nemám proti muži jakoukouliv šanci,což jsem musela uznat, protože ač je štíhlý, má proti mě sílu jako tur. Pak jediná možná obrana, která se hodí ženě trénovat je jak se nenechat chytit a rychlostněvytrvalostní běh. Vlastně jednou jsem se zapojit chtěla. Známý vede skupinu historického šermu Taranis, možná ho znáte. Když jsem mu řekla, že by se mi to líbilo, odbyl mě smíchem a poznámkou jak by vypadalo brnění s místem pro prsa. To mě odradilo docela. Jediná moje bojová zkušenost je z paintballového hřiště jednou v životě a to byla bomba.

12 zuzana koubkova zuzana koubkova | 28. prosince 2012 v 9:55 | Reagovat

Samozřejmě, že žena bojovnice v takovém tom holywoodském vydání je naprostý nesmysl. A při vší úctě k paní Vaňkové i ty její krásky úspěšně se po dlouhou dobu maskující za chlapce nejsou příliš pravděpodobné. Resp. ona by nějaké žena vydávající se za chlapa existovat mohla. Nejspíš by ji ale za toho chlapa považovali i poté, co by se odmaskovala. Za napoleonských časů sloužila v ruské armádě "kavaleristka" Naděžda Durovová. O svých zážitcích napsala i knihu "Slečna kavaleristka." Je v ní na obrázcích a - kupodivu :-) - vypadá jako divnej chlap.

13 jitka jitka | E-mail | 29. prosince 2012 v 18:46 | Reagovat

Ale četla jsem, že byly i žoldnéřky. A v Žiškově vojsku střílely ženy z kuše. Ale musí to být opravdu už daná nátura.
Jinak dočetla jsem jak Záviše tak Václava. Moc pěkné, četlo se to jedním dechem. Už se těším na Slavníkovce. Přeji šťastný a úspěšný nový rok.

14 jitka jitka | E-mail | 18. února 2013 v 11:23 | Reagovat

Dobrý den, tak jsem zrovna dočetla Kosmovu kroniku. Jak se mi to dříve zdávalo jako suché čtení, teď jsem se začetla. Zaujalo mně tam hodně věcí, ale nejvíce asi rod Vršovců. Myslím si, že by se měl tento rod rehabilitovat. Mezi řádky lze vyčíst, že to byl rod schopných mužů a že sehrál významnou roli v naší historii stejně jako rod Vítkovců. Že byl očerněn stejně tak jako Záviš z Falknštejna. Pokud by tenhle rod byl tak proradný a zlý, jak občas píše Kosmas, nemohl by se udržet na předních místech knížectví několik století. Navíc po vraždě Břetislava II. stáli při jeho bratru Bořivojovi a ten prý byl čestný a spravedlivý. A vypadá to ,že ho měli Mutina s Božejem rádi, protože mu chtěli opět pomoci,i když je díky cizí lsti, které bohužel Bořivoj uvěřil, od sebe zahnal. Určitě zde sehrála úlohu závist (prý byli V. velmi bohatí). Těším se na Váš názor.
Jo a přečetla jste už tu práci o Závišovi? Jestli ano, co na ní říkáte.

15 zuzana koubkova zuzana koubkova | Web | 4. března 2013 v 16:46 | Reagovat

Dobrý den, Jitko! Moc se omlouvám za prostoje v reakcích, ale nějak  na mě dolehl konec zimy a nechtělo se mi nic jiného než spát a spát... Snad už to teď s příchodem jara bude lepší. Kosmova kronika je velmi pěkné a strhující čtení. Bohužel :-( o té práci o Závišovi se to říci nedá... tedy tím nechci říct, že je špatná, ale nějak jsem se do ní nebyla schopná začíst. O Vršovcích psala Alena Vrbová. Kniha se jmenuje Nás nevyvrátí z kořene http://www.databazeknih.cz/knihy/nas-nevyvrati-z-korene-43634 Je to už ale dlouho, co jsem ji četla a popravdě už úplně nevím, zda se mi líbila či nic.

16 jitka jitka | E-mail | 5. března 2013 v 4:41 | Reagovat

Dobrý den, máte pravdu, že se práce čte špatně. Je to hodně kostrbaté a někde myšlenky nedořeší. Šlo mi spíš o informativní charakter práce. Líbila se mi snaha o vykreslení Závišovy osobnosti na základě dobových faktů,která se mi zdála reálná. Nejraději bych se přenesla staletími a viděla všechno na vlastní oči. Jinak jaro na mne taky dolehlo.  Děkuji za typ na knihu, mám pocit, že jste jí tady už hodnotila jako hodně pocitovou?

17 zuzana koubkova zuzana koubkova | 5. března 2013 v 8:59 | Reagovat

Máte pravdu. Píšu o ní o pár komentářů výše :-)

18 zuzana koubkova zuzana koubkova | Web | 11. června 2013 v 8:05 | Reagovat

[7]: Svatého Prokopa, resp. Ďábla na řetězu jsem přečetla jedním dechem a je to vskutku skvělá kniha!!! A co se Slavníka týká - jestli jsem to pochopila správně, Oto, je to v tvém pojetí nemanželksý syn sv. Václava... Brilantní nápad. Proč já taky někdy nepřijdu na něco takového?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama